ورق ضد سایش

ورق ضد سایش هاردوکس

ورق-ضدسایش-هاردوکس

ورق هاردوکس، انواع و مشخصات آن

ورق ضدسایش هاردوکس از رده ورق های آلیاژی ضد سایش بوده که دارای مقاومت بالایی بوده که حتی تحت بارهای مکانیکی بسیار بزرگ مقاوم می باشند به همین دلیل از آنها در ساخت وسایل و قطعاتی که تحت سایش و فرسایش می باشند، مانند بیل های مکانیکی، استفاده فراوان می شود. ورق هاردوکس در انواع کاربردها به طور مثبت قابلیت خود را به کرات ثابت نموده است. به همین علت کاربران در سراسر جهان با اطمینان به ورق هاردوکس آن را بهترین راه حل برای سایش شناخته و این ورق را پر مصرف ترین ورق در جهان نموده اند. ورق ضدسایش هاردوکس در میان ضدسایش ها مقاومت بهتری از خودش نشان میدهد. ورق ضد سایش هاردوکس را با نام های دوروستات و دیلیدور نیز میشناسند. این نام ها توسط شرکت های تولیدی دیگر گذاشته شده است. ورق دوروستات توسط کشور اتریش تولید میگردد. کارخانه های مختلف نام تجاری خود را روی این نوع ورق میگذارند.

شرکت تجارت آلیاژ ورق هاردوکس 400، هاردوکس 450، هاردوکس 500 و هاردوکس 600 را موجود دارد. این ورق اولین بار در کشور سوئد و کارخانه آساب (ASSAB) در سال 1974 – 1975 تولید و به کشور های آسیایی، آمریکایی و اروپایی ارسال گردید. این ورق توسط پروفسور یوهان اگوست برینل ساخته شده است و بلافاصله پس از تولید مورد توجه مهندسان راه سازی قرار گرفت.

ورق ضد سایش هاردوکس – ورق مقاوم به سایش هاردوکس

سختی این ورق به دلیل وجود کربن بالای آن است. ورق های ضد سایش در نورد سرد تولید میشود و با سختی بالا و کیفیت عملکرد بسیار بالا و همچنین ویژگی های عالی از جمله چقرمگی و شکل پذیری در دمای کم شناخته می شوند. از ورق هاردوکس 450 یا بالاتر در کامیونها و باکت و بیل لودرها ضمن کاهش وزن، میزان باربری و عمر موثر را اضافه می کند. در شوت ها بسته به طراحی از هاردوکس 400-500 استفاده می شود. ورق هاردوکس با استفاده از استخر آب خنک میشود.

جدول آنالیز شیمیایی ورق مقاوم به سایش هاردوکس

ورق hardox را می توان حاصل ترکیب شیمیایی عناصر کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر، کروم، مولیبدن و نیکل دانست. منگنز و نیکل با %1.6 و %1 دارای بیشترین مقادیر در آنالیز شیمیایی این فولاد بوده و در طرف مقابل سیلیسیوم و فسفر با مقادیر %0.7 و %0.25 دارای کمترین مقدار عناصر موجود در این فولاد می باشند.

ورق ضد سایش هاردوکس

ترکیبات این ورق مقاوم به سایش موجب افزایش قابلیت جوشکاری آن می شود.

سختی انواع ورق های هاردوکس

ورق های ضد سایش را بر اساس میزان سختی برینل آنها نامگذاری می کنند.

ورق ضد سایش هاردوکس 400، 400 برینل معادل 40 راکول سختی دارد.

ورق ضد سایش هاردوکس 450، 450 برینل معادل 45 راکول سختی دارد.

ورق ضد سایش هاردوکس 500، 500 برینل معادل 50 راکول سختی دارد.

برینل و راکول از معیارهای سنجش سختی فولادها است.

کاربرد ورق هاردوکس (hardox)

از کاربرد های هاردوکس می توان به کامیون‌های دامپر، صفحه نمایش، دستگاه های خردکننده سنگ، بیل، نوار نقاله اشاره کرد. این ورق در صنعت راهسازی بسیار پرکاربرد است.

قیمت ورق ضدسایش هاردوکس

به علت نوسانات بازار ارز برای اطلاع از قیمت ورق ضدسایش و همچنین موجودی این ورق با شماره های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =