ورق ضد سایش و ساختمانی

ورق ST52

ورق ST52

ورق ST52 چیست؟

ورق ST52 از دسته ورق های آلیاژی ساختمانی و ضد سایش بوده که به دلیل طیف وسیع کاربردهایی که در صنعت دارد، به عنوان یکی از ورق های زیر بنایی صنعت نامیده می شود.

این ورق ساختمانی حاوی 1.6% منگنز می باشد که به دلیل وجود منگنز در آن از خواص مقاومت به خمش و ارتجاعی برخوردار می باشد.

همچنین این ورق دارای قابلیت جوشکاری، شکل دهی و ماشین کاری می باشد. مقاومت کششی این ورق ضد سایش بین 490 – 630 نانومتر است. عدد 52 در انتهای نام این فولاد به معنی حداقل استحکام کششی این ورق است.

st52-foolad
st52-foolad

فهرست

  • جدول آنالیز
  • مقایسه

ورق st52 نوعی ورق سیاه یا نوردگرم است نورد گرم فرایندی است که در آن فولاد در دمای بالای 1700 درحه فارنهایت معادل 927 درجه سانتیگراد نورد می شود.

شکل پذیری این ورق از ورق St37 کمتر است. ورق st52 با نام فولاد 1.0570 نیز شناخته می شود و در دسته فولاد های کم آلیاژ قرار دارد.

کارخانه تولیدی اکسین اهواز این نوع فولاد را نیز تولید میکند. از این نوع فولاد در مقطع میلگرد نیز موجود است. میلگرد St52 نیز از میلگرد هاییست که با میلگرد Ck45 مقایسه میشود.

مشخصات فولاد St52

دمای فورجینگ این ورق ضدسایش 850 – 1050 سانتی گراد است (فورجینگ یکی از روش های جوش کاری در فلزات است). این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT تست می شود.

این ورق قابلیت جوشکاری به تمام مقاطع فولادی کم کربن از جمله St37، A516، A517 و A283 را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با پشتیبانی آنلاین ما و از طریق تلفن با کارشناسان ما در ارتباط باشید. از ویژگی های این فولاد میتوان به مقاومت به پیچش، خمش و تحمل وزن های سنگین مواد اشاره کرد.

با توجه به کاربرد بالا این ورق ضد سایش در کشورمان ایران در شهر های اهواز و اصفهان تولید می شود

st52-foolad
st52-foolad

تشخیص ورق St52 میتوان به چند آزمایش ساده

  1. آزمایش تست شیمیایی
  2. آزمایش تست کشش
  3. آزمایش تست UT (این آزمایش برای تمامی فولاد ها مورد استفاده است.)
ورق st52
ورق st52

ترکیبات شیمیایی ورق St52

در ترکیبات شیمیایی این ورق عناصر کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر و گوگرد به کار رفته اند که میزان فراوانی آنها به شرح جدول زیر می باشد. همانگونه که در جدول زیر پیداست عنصر منگنز با %1.6 دارای بیشترین فراوانی و عناصر فسفر و گوگرد با فراوانی %0.035 دارای کمترین فراوانی می باشند.

st52

کاربرد ورق ضدسایش و ساختمانی St52

کاربرد های این محصول بسبار زیاد است. ماده سیلیسیوم موجود در ترکیب شیمیایی این ورق، مقاومت به سایش را در این آن افزایش داده است، به همین علت است که از این ورق برای ساخت ریل ها، جرثقیل، پل ها، شاسی ماشین آلات سنگین، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه اشاره نمود.

قابلیت جوش کاری و شکل دهی این ورق باعث شده تا از آن در صنعت بسیار استفاده گردد. این ورق پرکاربرد در برخی موارد با نام ورق St52-3N عرضه می شود که N به معنی Normalized می باشد.

این ورق بعد از عملیات جوشکاری و فرم دهی مقاومت قابل قبولی را در تست ها نشان می دهند. صنایعی که استاندارد بودن کالا اهمیت داشته باشد از این ورق پرکاربرد استفاده می شود. این ورق را با نام ورق سیاه میشناسند.

ورق ST52
ورق ST52

جوشکاری ورق St52

این ورق از قابلیت جوشکاری بسیار خوبی برخوردار است.

يکي از متداول ترين روشهاي اتصال قطعات کار مي باشد، ايجاد قوس الکتريکي عبارت از جريان مداوم الكترون بين دو الکترود و يا الکترود و يا الکترود و کار بوده که در نتيجه آن حرارت توليد مي شود.

بايد توجه داشت که براي برقراري قوس الکتريک بين دو الکترود و يا کار و الکترود وجود هوا و يا يک گاز هادي ضروري است. بطوريکه در شرايط معمولي نمي توان در خلاء جوشكاري نمود.

در قوس الکتريکي گرما و انرژي نوراني در مکانهاي مختلف يکسان نبوده بطوريکه تقريباً ۴۳% از حرارت درآند و تقريباً ۳۶% در کاتد و ۲۱% بقيه بصورت قوس ظاهر مي شود.

دماي حاصله از قوس الکتريکي بنوع الکترودهاي آن نيز وابسته است بطوريکه در قوس الکتريکي با الکترودهاي ذغالي تا ۳۲۰۰ درجه سانتيگراد در کاتد و تا ۳۹۰۰ در آند حرارت وجود دارد.

براي ايجاد قوس الکتريکي با ولتاژ کم بين ۴۰ تا ۵۰ ولت در جريان مستقيم و ۶۰ تا ۵۰ ولت در جريان متناوب احتياج مي باشد ولي در هر دو حالت شدت جريان بايد بالا باشد نه ولتاژ.

ورق ST52
ورق ST52

مقایسه ورق ST52

مقایسه ورق St52 و St37

اولین تفاوت ورق St52 و ورق St37 در ترکیبات شیمیایی آنهاست که در ورق ST37 میزان 0.3 درصد کروم وجود دارد که این مقدار در St52 صفر است. St37 کمترین میزان عناصر آلیاژی را دارد که نزدیک ترین فولاد به آهن است. هردو در ساختمان سازی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. این فولاد از استحکام بهتری نسبت به St37 برخوردار است.

عدد بعد از ST نشانگر میزان تنش نهایی فولاد بر حسب کیلوگرم بر میلی متر مربع است. ورق های St37 و ST52 از نوع ورق های سیاه هستند.

مقایسه فولاد St52 و Ck45

در اولین نگاه تفاوت در این دو نوع فولاد به وجود کروم، نیکل و مولیبدن موجود در Ck45 و عدم وجود این ترکیبات در St52 محدود میشود. هردو فولاد در ساختمان سازی نیز کاربرد دارند. کربن کم موجود در هر دو فولاد موجب ضعف در برابر خورندگی و زنگ زدگی میشود اما هردو بسیار پرکاربرد و پر مصرف در صنایع ایران هستند. فولاد ST52 در مقاطع میلگرد، ورق و لوله و فولاد Ck45 در مقاطع میلگرد و ورق تولید میشود.

قیمت روز ورق ST52

به دلیل نوسانات بازار برای اطلاع از قیمت ورق ساختمانی St52 و همچنین استعلام موجودی می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

ورق ST52
ورق ST52

سخن پایانی

اگر شما هم علاقه مند به خرید ورق ST52 هستید باید بدانید که ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با ویژگی های این ورقه ها آشنا کنیم.

اگر شما هم می خواهید این ورقه ها را خریداری کنید می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید.

وز یا با شماره 09121467006 تماس بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 4 =