ورق استیل ورقی از مقاطع فلز استیل است که به صورت قطعات مستطیل یا مربع شکل و در ابعادی مختلف تولید می‌شود. آهن، کروم و نیکل مهمترین عناصر تشکیل دهنده ورق استنلس استیل می‌باشد و نسبت تغییر میزان مواد باعث می شود هر درصدی از آلیاژ دارای کاربرد خاصی باشد.

ورق استنلس استیل 430

ورق استنلس استیل 420

ورق استنلس استیل 410

ورق استنلس استیل 310

ورق استنلس استیل 309

ورق استیل 316

ورق استیل 304

ورق استنلس استیل

از مهمترین ویژگی‌های ورق استیل می‌توان به سطح صیقلی و صاف، ضد زنگ بودن و ظاهر براق اشاره نمود که به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، نفت، گاز و پتروشیمی، خودروسازی، هواپیماسازی، دارویی، تجهیزات آزمایشگاهی و … دارد. ورق استیل همچون میلگردهای استیل در دو دسته‌ی کلی بگیر و نگیر طبقه‌بندی می‌شود که علت این نام گذاری نیز به دلیل جذب شدن یا نشدن آن توسط آهنربا است. سری 300 از این استیل‌ها نگیر و سری 400 استیل ها بگیر هستند که از آهنربا برای تشخیص بگیر و نگیر بودن ورق‌های استیل استفاده میشود. لازم به ذکر است ورق‌های نگیر در صنعت کاربردی‌ترند و در مقابل گران تر هستند. معمولا ورق های استیل از استیل‌های 304، 316، 420، 310، 321، 309 و 430 تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

در هنگام خرید ورق‌های استیل به دلیل تنوع زیاد آن باید به نکاتی مانند مقاومت به خوردگی، خواص مکانیکی – حرارتی و موجودیت در بازار توجه نمود. همچنین ضخامت ورق استیل بر روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد که از 0.3 تا 50 میلی‌متر متغیر می‌باشد.

انواع ورق استیل

ورق‌های استیل با توجه به کاربرد و نیاز صنایع در گریدهای مختلفی از استنلس استیل در دو نوع شیت و رول تولید و بازار عرضه می‌شوند

ورق استیل 304

ورق استیل 304 یک فولاد پرکاربرد در صنایع مختلف محسوب می‌شود و به دلیل نداشتن خواص غیرمغناطیسی به ورق استیل نگیر 304 نیز شهرت دارد. این ورق از %19-17 کروم و %10-8 نیکل تشکیل و در برابر زنگ‌زدگی مقاومت دارد و به دلیل وجود درصد کمی کربن از قابلیت شکل دهی و جوشکاری بالایی برخوردار است. سطح صیقلی و صاف، ضد زنگ بودن و ظاهر براق از مهمترین ویژگی‌های ورق استیل 304 است که به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی در صنایعی مانند  صنایع غذایی، نساجی، خودروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی، هواپیماسازی، دارویی، تجهیزات آزمایشگاهی و … کاربرد گسترده‌ای دارد.

ورق استیل 309

ورق 309 یکی دیگر از آلیاژ های استنلس استیل است و در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد. این ورق نگیر بوده و کروم بیشترین عنصر تشکیل دهنده آن می‌باشد. ورق استیل 309 در ساخت مبدل های حرارتی، قطعات اگزوز اتومبیل، قطعات کوره، قطعات موتور هواپیما و جت، و سایر وسایل حمل و نقل در شرایطی با درجه حرارت بالا کاربرد دارد.

ورق استیل 310

ورق استیل 310 به دلیل وجود کروم و نیکل بالا در برابر حرارت بسیار مقاوم است. همچنین در محیط های مایع مقاومت به خوردگی بالایی از خود نشان می‌دهد. این ورق استیل در ساخت قطعات مشعل نفت، سیم جوشکاری و الکترود، کوره پخت سیمان، قطعات کوره، مبدل های حرارتی، لوله های احتراق و … کاربرد دارد.

ورق استیل 316

بعد از ورق استیل 304، ورق استیل 316 بیشترین کاربرد را در صنایع دارد. وجود عنصر مولیبدن در استیل 316 باعث افزایش استحکام و بهبود خواص مکانیکی در دمای بالا شده است. همچنین این گرید در برابر سولفوریک اسید، هیدروکلریک اسید، محیط های کلریدی و … مقاوم بوده و بعنوان استیل ضد اسید شهرت دارد. گرید 316 به دلیل مقاومت در محیط‌های دارای نمک در مناطق دریایی کاربرد دارد و در استانداردها به گرید دریایی نیز شناخته می‌شود.

از کاربردهای ورق استیل 316 می‌توان به تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات آماده سازی مواد غذایی به ویژه در محیط های کلرایدی، ظروف شیمیایی، اتصال دهنده ها و … اشاره نمود.

ورق 410

زمانی که به صورت همزمان استحکام، چقرمگی، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی اهمیت داشته باشد از ورق زنگ نزن 410 استفاده می‌شود.  این ورق در در ساخت کارد و چنگال، پیچ و مهره پیچ گوشتی کاربرد دارد.

ورق 420

ورق استیل 420 دارای خواص مغناطیسی بوده و با نام استیل بگیر 420 نیز شناخته می‌شود.این ورق در برابر برخی از محیط های شیمیایی، هوا، آب و اسید ناشی از مواد غذایی از مقاومت خوبی برخوردار است.

ورق 430

ترکیب شیمیایی ورق بگیر استیل 430 شامل %0.08 کربن، %1 سیلیسیوم، %1 منگنز، %0.04 فسفر، %0.015 گوگرد و %18-16 کروم است. از این ورق استیل در ساخت وسایل خانگی، ترانسفورماتور دودکش، صنعت خودرو سازی، پنل های سقفی، ماشین ظرفشویی و غیره استفاده می‌شود.