ناودانی

ناودانی آهنی

ناودانی آهنی

انواع استانداردهای ناودانی و کاربردهای آن در صنعت

ناودانی آهنی یکی از مهمترین محصولات فولادی در ساختمان‌سازی و صنایع مختلف است که در انواع مختلفی تولید می‌شود. این سازه فولادی از محبوبیت خاصی برخوردار است.
انواع ناودانی را با توجه به نوع و کاربرد آن در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی می کنند که این ویژگی ها در تعیین قیمت و وزن آن ها نقش به سزایی دارد.

ناودانی صنعتی و ساختمانی یک پروفیل است که از نظر شکل هندسی شبیه U انگلیسی است. سطح مقطع ناودانی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است، توجه داشته باشید که زاویه‌ های داخلی مقطع پروفیل ناودانی حالت گردی دارند.

در این مطلب قصد داریم پیرامون انواع استانداردهای ناودانی آهنی و کاربردهای آن در صنایع مختلف صحبت کنیم، پس تا پایان این مطلب همراه با فولاد مهام باشید

ناودانی-آهنی

تاریخچه ناودانی

به طور کلی استفاده از فولاد و پروفیل های مختلف از جمله ناودانی در ساختمان سازی از اوایل قرن بیستم آغاز شد. در حین جنگ جهانی دوم، ناودانی عملا یکی از مصالح ساختمان سازی به حساب می آمد. بعد از جنگ جهانی دوم تعداد کارخانجات تولید فولاد در جهان  نسبت به گذشته 3 برابر افزایش پیدا کردند و به همین جهت تولید فولاد و ناودانی آهنی شتاب بیشتری گرفت. اما به دلیل شرایط بعد از جنگ و همچنین روش های نوین تولید فولاد ، قیمت آهن آلات نسبت به قبل کاهش یافت و همین موضوع مد نظر بسیاری از طراحان قرار گرفت. از آن پس اسکلت فلزی و سازه های فلزی ساخته شده از انواع مقاطع فولادی از جمله ناودانی پیشرفت بیشتری نمود. با رشد کاربرد سازه های فلزی در ساختمان، تقاضا برای محصولات فولادی افزایش پیدا کرد از این رو تولید کنندگان بیش از پیش به تولید انواع مقاطع فولادی و خصوصا ناودانی پرداختند.

در ساختمان های فلزی، آیتم های زیادی می تواند در هزینه نهایی پروژه تاثیر گذار باشد. این آیتم ها به طور غیر مستقیم به مصالح ساختمانی مرتبط می باشند. عواملی همچون تعداد طبقات، بار اعمال شده به طبقات، دهانه های  اطراف ستون و ضخامت سقف و دیوارها. در کلیه ی این عوامل مصالح فولادی نظیر ناودانی به کار می رود لذا قیمت آهن آلات و از جمله قیمت ناودانی می تواند به نوعی در این هزینه ها نقش داشته باشد. نحوه ی اتصال در ناودانی ها نیز علاوه بر روش جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره نیز می باشد که در سرعت و هزینه ی اتصالات تاثیر مثبتی خواهد داشت. تصویر شماره 2 سوراخکاری بر روی ناودانی را نشان می دهد. این سوراخها براساس  طراحی برای اتصال از طریق پیچ و مهره در نظر گرفته شده است.

ناودانی

انواع ناودانی

انواع ناودانی از نظر فرایند تولید می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • ناودانی فابریک

ناودانی فابریک از طریق فرآیند نورد تولید می شود. در  این روش شمش در دستگاه نورد قرار داده می شود و با ایجاد گرما و حرارت محصول خروجی به صورت یک رول صاف خارج می شود. در مرحله بعد رول ها دردمای بالا از میان غلطک های دستگاه نورد عبور کرده وبه شکل ناودانی در می آیند. درانتها قطعه سرد می شود. سرد شدن قطعه باعث می شود که دچار انقباض شود و به همین دلیل نتوانیم قطعه ای با ابعاد دقیق به دست آوریم.

 • ناودانی پرسی

ناودانی پرسی حاصل انجام عملیات پرسکاری روی ورق فلزی ست. در این روش ورق با طول مشخص وارد دستگاه پرس شده و به شکل ناودانی فرم داده می شود. ناودانی پرسی به دلیل فشار پرس در محل اتصال جان به بال دارای ضخامت کمتری ست اما به دلیل سرعت بالای پرسکاری همچنین ابعاد دقیق و صاف بودن لبه ها بسیارپرکاربرد است.

انواع ناودانی از نظر شکل ظاهری

از نظر شکل ظاهری ناودانی را می توان به دو گروه ساده و مشبک تقسیم بندی کرد.

 • ناودانی ساده

ناودانی ساده که نوع معمول و متداول ناودانی ست و در ساختمان سازی و صنعت بسیار پرکاربرد است. از این نوع ناودانی در ساختمان سازی، چهار چوب ها و خودروسازی استفاده می شود.

 • ناودانی مشبک

ناودانی مشبک عموما از جنس گالوانیزه است و دارای حفره هایی روی بال و جان خود است. وجود  این حفره ها استفاده از آن را در برای ساخت قفسه تسهیل می کند. همچنین عبود دادن سیم از این میان شبکه های روی ناودانی مشبک راحتر است و برای انجام کارهای تاسیساتی مناسبت است.

انواع ناودانی از نظر وزن

ناودانی می تواند سبک یا سنگین باشد. ناودانی که وزنی کمتر از وزن ذکر شده در جدول اشتال دارد ناودانی سبک گفته می شود و به ناودانی که وزنی دقیقا برابر جدول اشتال دارد ناودانی سنگین می گویند.

انواع-ناودانی

ویژگی های ناودانی

ناودانی آهنی به دلیل داشتن ویژگی های زیر بسیار پرکاربرد است:

 • مقاومت ناودانی در برابر تنش های بزرگ (قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد)
 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه ها و خرپاها
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
 • کارابودن در یک درازای طولانی
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • تحمل در برابر ضربه
 • کم بودن پرتی ناودانی
ویژگی-ناودانی

وزن ناودانی

وزن ناودانی را می توانید طبق صفحه آموزش محاسبه وزن فلزات بدست بیاورید.در عین حال برای سادگی و سهولت کار می توانید از جدول وزن ناودانی زیر استفاده کنید:

سایز ناودانی وزن ناودانی
ناودانی 5 23 کیلوگرم
ناودانی 6 30 کیلوگرم
ناودانی 8 44 کیلوگرم
ناودانی 10 52 کیلوگرم
ناودانی 12 62 کیلوگرم
ناودانی 14 75 کیلوگرم
ناودانی 16 85 کیلوگرم
ناودانی 18 100 کیلوگرم
ناودانی 20 110 کیلوگرم
ناودانی 22 125 کیلوگرم
ناودانی 24 150 کیلوگرم

 

قیمت ناودانی

 • قیمت هر شاخه ناودانی

ناودانی آهنی بسته به اینکه از نوع پرسی یا نورد شده، ساده یا مشبک و سبک یا سنگین باشد، متفاوت خواهد بود؛ زیرا در ساخت آن‌ها ممکن است استانداردهای متفاوتی استفاده شود که این امر بر روی ویژگی‌هایی مانند سایز، وزن و… نیز تأثیر می‌گذارد. انواع ناودانی به‌دلیل کاربرد بالایی که در صنایع عمرانی، ساختمان‌سازی و ساخت ماشین‌آلات و تشکیلات دریایی دارند، نوسانات قیمتی زیادی را تجربه می‌کند.

 • طبق نظر کارشناس فولاد مهام

قیمت ناودانی با توجه به کیفیت برند تولیدکننده آن، تعیین شده و البته هر سایز هم در برندهای مختلف، وزن‌های متفاوتی دارد که گاها باعث اختلاف بسیار در هزینه هر شاخه ناودانی تهیه شده از کارخانه‌های متفاوت می‌شود.”

برای اطلاع از قیمت روز ناودانی با کارشناسان ما در تماس باشید .

تلفن همراه :   ( 09121467006  )   و   (  02166155249  )

برای مراجعه حضوری به آدرس : تهران , بلوار طاووس , بلوک خرداد جنوبی , پلاک 71

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 19 =