استنلس استیل

میلگرد استیل 420

میلگرد استیل 420

میلگرد استیل 420 یا همان فولاد ضد زنگ 420 در استاندارد DIN با نام فولاد 1.4021 شهرت دارد. این نوع میلگرد از دسته فولادهای آلیاژی استنلس استیل بوده که با مشخصه X20Cr13 در میان فولادها شناخته می‌شود. فولاد نسوز 420 از عناصری چون کروم، کربن، گوگرد، سیلیسیوم، منگنز و فسفر تشکیل و میزان کروم در این استیل حداقل 12 درصد بوده و از بیشترین میزان سختی معادل 50HRC برخوردار است. از این میلگرد در مکان‌هایی که امکان اصطحکاک و سایش وجود دارد استفاده می‌شود. از مهمترین ویژگی‌های میلگرد استیل 420 می‌توان به قابلیت سخت کاری از طریق عملیات حرارتی اشاره نمود.

میلگرد استنلس استیل 420

این فولاد همچنین با نام میلگرد استیل بگیر 420 در میان فروشندگان شهرت دارد و در دسته استنلس استیل های مغناطیسی قرار می‌گیرد. در کل استیل‌های سری 400 توسط آهنربا جذب می‌شوند و به همین دلیل به نام بگیر نام‌گذاری شده‌اند و برای تشخیص آن‌ها از استیل نگیر از آهنربا استفاده می‌شود. 420 یک فولاد زنگ نزن سخت شونده تا عمق که در تمام شرایط، مغناطیسی می‌باشد.

مقاومت به خوردگی این فولاد در مقایسه با فولادهای زنگ نزن آستنیتی پایین تر است، اما خواص مکانیکی بالاتری دارد. از فولاد ضد زنگ 420 زمانی که استحکام، چقرمگی، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی به صورت همزمان نیاز باشد، استفاده می‌شود. در کارگاه‌های ریختگری کشور میلگرد استیل 420 توسط دو روش ریختگری گریز از مرکز یا ریختگری سانتریفیوژ، ریختگری ساده یا از کست (as cast) تولید می‌گردد.

استیل 420 در حالت سختکاری شده و هنگامی که سطح صاف و پولیش خورده‌ای داشته باشد مقاومت به خوردگی بالایی دارد. همچنین در حالت آنیل شده از شکل‌پذیری خوبی برخوردار است. استحکام فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی مانند میلگرد استیل 420 در دماهای بالا کاهش پیدا می‌کند و در دماهای پایین، شکل‌پذیری آن‌ها محدود شده و به اصطلاح شکننده می‌شوند.

خواص مکانیکی استیل گرید 420

سختی برینل: 230HB

مدول الاستیسیته: 200 گیگاپاسکال

مقاومت کششی: 950-700 مگاپاسکال

جوشکاری استیل 420

میلگرد استیل 420 دارای قابلیت جوشکاری است اما باید توسط مواد جوشکاری شبیه به خود مانند الکترودهایی با پوشش استیل 420 جوشکاری شود. همچنین ماشینکاری فولاد 420 از فولاد آستنیتی ساده تر است. عملیات حرارتی این میلگرد استیل از 700 درجه سانتی گراد نباید بیشتر باشد و در محدوده‌ی حرارتی 800 تا 1100 درجه سانتیگراد باید شکل گرفته و سپس به آرامی خنک شود.

جوشکاری استیل 420

این محصول دارای قابلیت جوشکاری است اما باید توسط مواد جوشکاری شبیه به خود مانند الکترودهایی با پوشش استیل 420 جوشکاری شود. همچنین ماشینکاری فولاد 420 از فولاد آستنیتی ساده تر است. عملیات حرارتی این میلگرد استیل از 700 درجه سانتی گراد نباید بیشتر باشد و در محدوده‌ی حرارتی 800 تا 1100 درجه سانتیگراد باید شکل گرفته و سپس به آرامی خنک شود.

مقاومت در برابر خوردگی

در شرایط مختلف مقاومت در برابر خوردگی میلگرد استیل 420 متفاوت است:

 شرایط آنیل

 در این شرایط مقاومت در برابر زنگ‌زدگی کاهش پیدا می‌کند.

شرایط سخت کاری شده

استنلس استیل 420 در برابر مواد غذایی، هوای مرطوب، اسید ملایم و آب مقاومت به خوردگی مناسبی دارد.

گفتنی است اگر سطح صاف‌تر و پولیش خورده شده باشد مقاومت به خوردگی افزایش خواهد یافت. همچنین مقاومت میلگرد استیل 420 در مقایسه با میلگرد 410، استیل فریتی 430 و سایر استیل‌های سری 300 کمتر است.

کاربرد میلگرد استیل 420

میلگرد استیل 420کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارد که عبارتند از:

 • تجهیزات هیدرولیک
 • اجزای پمپ و شیرآلات
 • اسپیندل
 • شفت
 • بلت
 • صنایع غذایی و آشامیدنی
 • صنعت خودرو
 • اتصالات
 • صنعت پتروشیمی
 • محرک ها
 • میله های پیستون
 • مهندسی مکانیک

یکی از مهمترین کاربردهای استیل 420 در صنایع غذایی است که برای برشکاری مواد سخت و همچنین تولید کفگیر، قاشق و چنگال استفاده می‌شود.

جدول آنالیز استنلس استیل 420

استیل 420 از عناصری همچون کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر، گوگرد و کروم تشکیل شده است که میزان و درصد عناصر به کار رفته در این آلیاژ را در جدول زیر مشاهده می کنید. میزان کروم موجود در این آلیاژ نسبت سایر عناصر تشکیل دهنده آن بیشتر می باشد.

قیمت و خرید میلگرد استیل 420

شرکت فولاد مهام  پیشرو ارائه دهنده بهترین و مناسب ترین قیمت‌ها برای انواع میلگردهای استنلس استیل می‌باشد. شما می‌توانید در صورت نیاز به مشاوره برای خرید میلگرد استیل 420 و استعلام قیمت به دلیل نوسانات بازار با شماره های درج شده، تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما در انتخاب محصول مورد نیازتان شما را راهنمایی نمایند.

به علت نوسانات بازار برای اطلاع از قیمت بروز  با شماره های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =