آلیاژهای خاص و سوپرآلیاژها

آلیاژ اینکونل

اینکونل

آلیاژ اینکونل

این آلیاژ از گروه سوپرآلیاژهای برپایه‌ی نیکل است که در شرایط کاری، فشار و دمای زیاد در برابر اکسیداسیون و خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.حدود 80 سال قبل، از خانواده آلیاژهای محلول جامد بین‌ نشین نیکل- کروم، آلیاژی ساخته شد که مقاومت بالا نسبت به اکسیداسیون و خوردگی در دمای زیاد از ویژگی های مهم آن به شمار می رود و هنگامی که آلومینیوم و فولادهای زنگ نزن قابلیت استفاده در دماهای بالا را به دلیل احتمال وقوع خزش ندارند، کاربرد دارد. اولین آلیاژهای اینکونل در ابتدا برای محیط های سخت و با دمای بالا در اواسط قرن بیستم فرموله شدند.

علاوه بر این، کروم معمولاً دومین عنصر فراوان در ترکیب شیمیایی Inconel است. تقریباً هر Inconel مقداری آهن در ترکیب خود دارد که تقریباً همیشه بیشتر از ۱٪ است. اینکونل برای کاربردهایی با دمای بالا استفاده می‌‌شود. عناصر دیگری که در برخی از آلیاژهای اینکونل یافت می شوند عبارتند از:

  • کبالت
  • مولیبدن
  • نیوبیم
  • تیتانیوم

ویژگی آلیاژ اینکونل

ترکیبی از خواص فیزیکی و شیمیایی که اینکونل دارد چیزی است که آن را بسیار خاص کرده است. اینکونل به دلیل توانایی خود در مقاومت در برابر دماهای فوق العاده بالا شناخته شده است. در حالی که موادی مانند فولاد، دمای ذوب بالاتری نسبت به نیکل دارند، عملکرد آنها از نظر استحکام و مقاومت در برابر خوردگی در دماهای بالا خوب نیست. از طرف دیگر، اینکونل خواص مقاومتی عالی را در دماهای بالا حفظ می کند و یک لایه اکسید محافظ تشکیل می دهد که در برابر خوردگی در دماهای بالا مقاومت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − نه =